Saha Kurumsal Yönetim ve
Kredi Derecelendirme Hizmetleri

Derecelendirme Uzmanları

Derecelendirme Uzmanları

Selim Suhan SEÇKİN

Liseyi Robert College’de, yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesinde tamamlayan Seçkin, iş hayatına IBM-Amsterdam’da başlamış, daha sonra yurda dönerek BİST’de aracılık faaliyeti yürüten ilk menkul kıymetler şirketlerinden birinin kurucu ortağı olmuştur.  Menkul kıymetler şirketinde 10 sene genel müdürlük, 15 sene de Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur.  Bu zaman içinde BİST şirketlerini derinlemesine inceleme fırsatı bulan Seçkin, finansal analiz konusuna yoğunlaşmıştır.

Kurumsal yönetim derecelendirme ve kredi derecelendirme lisanlarına sahip olan Seçkin 1959 doğumlu ve iki çocuk babasıdır.

Ali PERŞEMBE

Liseyi Robert College’de, üniversiteyi University of Central Florida’da (ABD) bitiren Perşembe çalışma hayatına İsviçre’de Cimo Commodities S.A‘da başlamış, daha sonra Londra’da İngiltere’nin önemli aracı kurumlarından Sucden UK Ltd.’de görev aldıktan sonra, 1985 yılında Türkiye’nin ilk vadeli işlem ve opsiyonlar aracılık şirketi Fumar’ı kurmuştur.

Çalışma hayatına Dow Jones’da Güneydoğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Pazarlama Md. olarak devam eden Perşembe, 1997 yılında yurda dönmüş ve varlık yönetimi, yatırım stratejileri ve yatırım psikolojisi üzerine danışmanlık hizmetleri vermeye başlamıştır.  Vadeli işlemler, opsiyonlar ve teknik analiz konularında ülkemizin tanınmış eğitimcilerinden olan Perşembe, aynı zamanda sektörün hemen hemen tüm banka ve aracı kurumlarına ve bireysel yatırımcılara Teknik Analiz ve Türev Piyasalar eğitimleri vermiştir.

Bilgi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak da ders veren Perşembe, Dünya Gazetesi’nde devam eden sektör yazılarına ilâveten dört ciltten oluşan Teknik Analiz serisinin yazarıdır.  7 adet finans klasiğini de Tükçe’ye çevirerek ülke kütüphanesine kazandıran Perşembe, 2000 yılından beri ülkenin ilk ve tek yatırım ve bireysel emeklilik fonları derecelendirmesini yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk babası olan Perşembe 1960 doğumludur.

Seyit Mehmet İNHAN

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Elektrik Elektronik Bölümünden lisans (BSc) derecesini 1980’de, İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden lisansüstü (MA) derecesini 1984’de ve Viyana Teknik Üniversitesi Planlama ve Matematiksel İktisat Bölümünden doktora (PhD) derecesini 1990’da tamamlamıştır.

İnhan, Viyana’da Institute of Advanced Studies araştırma kuruluşu programından mezun olduktan ve OPEC Uluslararası Kalkınma Fonu’nda iki yıl çalıştıktan sonra yurda dönmüş ve STFA Holding Planlama Bölümünde Yatırımlar Müdürü olarak görev yapmıştır. İnhan kariyerinde kurumsal eğitim, danışmanlık, bilişim, internet, e-ticaret, endüstriyel otomasyon gibi farklı alanlarda kuruluşarda yönetici görevler almıştır. 2007 yılından beri SAHA Yönetim Kurulu üyeliğini sürdüren İnhan, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde 1992 yılından beri yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.

Kurumsal yönetim derecelendirme ve kredi derecelendirme lisanlarına sahip olan İnhan, SAHA Yönetim Kurulu Üyesidir. Evli ve üç çocuk babası olan İnhan, 1958 doğumludur.

Mehmet Metin TOSUN

1976 yılında Robert Kolejinden mezun olduktan sonra, 1981 yılında  Boğaziçi Üniversitesi İşletme Fakültesi ni bitirmiştir. Arthur Andersen firmasında çalıştıktan sonra  banka ve finans kurumları denetçiliği, Gima ve Electroworld şirketlerinde CFO olarak görev yapmıştır. 2014 yılı itibarıyla Saha A.Ş yönetim kurulu üyeliği görevini sürdürmektedir. Kurumsal yönetim derecelendirme ve kredi derecelendirme lisanlarına sahip olan Tosun 1957 doğumlu ve bir çocuk babasıdır.

Tuba ERDENER (Uzman)

2004 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat bölümünden mezun olduktan sonra çalışma hayatına aynı yıl Omsan Lojistik A.Ş. finansman departmanında başlamıştır. 2021 yılında finansman yöneticisi ünvanıyla bu görevinden ayrılarak SAHA bünyesine katılmıştır.

SPK Düzey 3, Kredi Derecelendirme, Kurumsal Yönetim Derecelendirme, Türev Araçlar lisansları ve SMMM ruhsat sahibi olan Erdener bir çocuk annesidir.

Serhat KARAKUŞ (Uzman)

Hitit Üniversitesi İktisat Bölümünü 2013 yılında tamamlamıştır. 2014 yılında Vakıf Emeklilik bünyesinde bireysel emeklilik danışmanı olarak çalışmıştır. Serhat Karakuş, SPK Kredi ve Kurumsal Yönetim  derecelendirme, Türev Araçlar  ve İleri Düzey Lisanslarına sahiptir. 2015 yılında SAHA bünyesine katılmış olup, Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme uzmanı olarak çalışmaktadır.

Nareg TOROS (Uzman)

Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 2006 yılından beri SAHA bünyesinde görev almaktadır. 2017 yılında SPK Kurumsal Yönetim ve Kredi Derecelendirme lisanslarını almış olup Derecelendirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır. İlgilizce ve Almanca bilmektedir.